; ...:AZS Klub Uczelniany Akademii Pomorskiej w Słupsku:...
Header image
Akademii Pomorskiej w Słupsku
  

Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl

futbol amerykański


Futbol amerykański – podstawowe zasady
1. Głównym celem każdej z drużyn jest zapewnienie sobie zwycięstwa poprzez zdobycie jak największej liczby punktów. Uzyskuje się je poprzez wprowadzenie piłki do pola punktowego przeciwników, znajdującego się na przeciwległym końcu boiska.

2. Aby zespół utrzymał piłkę w posiadaniu musi w czterech próbach przenieść ją w stronę pola punktowego przeciwnika o co najmniej 10 jardów (1 jard to około 90 cm).

3. Gdy obronie zespołu przeciwnego uda się skutecznie pokrzyżować plany atakujących nie pozwalając im na zdobycie wymaganej odległości, drużyny zamieniają się rolami i drużyna broniąca się zaczyna swój atak.

4. Każda akcja drużyny atakującej jest szczegółowo zaplanowana. Przed rozpoczęciem zagrania rozgrywający (quarterback) przekazuje swoim zawodnikom jaka akcja została wybrana na kolejną próbę. Musi on jednak odpowiednio kontrolować czas - pomiędzy zakończeniem poprzedniego i rozpoczęciem
następnego zagrania nie może upłynąć więcej niż 40 sekund!

5. Rozgrywający ma do wyboru dwa rodzaje zagrań:

a) akcję podaniową - rozgrywający rzuca piłkę do któregoś z kolegów z drużyny.

b) akcję biegową - tuż po rozpoczęciu akcji quarterback oddaje piłkę w ręce innego zawodnika, który stara się przebiec z nią jak najwięcej jardów.

6. Zawodnicy obrony starają się przewidzieć plany atakujących i wyprzedzić ich posunięcia. Po rozpoczęciu akcji będą starali się „rozszyfrować” grę przeciwników i uniemożliwić im zdobywanie jardów poprzez przewrócenie gracza posiadającego piłkę
lub przechwycenie piłki.

7. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy środkowy zawodnik linii ofensywnej (center) podniesie piłkę z ziemi i przekaże ją rozgrywającemu. Póki to nie nastąpi, wszyscy zawodnicy obu drużyn muszą stać po odpowiedniej stronie linii rozpoczęcia akcji i nie mogą jej przekroczyć.


8. Akcja ofensywna kończy się w momencie, gdy zawodnik z piłką zostanie przewrócony na ziemię lub znajdzie się poza boiskiem, bądź gdy piłka dotknie ziemi po niecelnym podaniu.


9. Zawodnicy ataku muszą się szczególnie pilnować, żeby nie popełnić falstartu, tj. nie przekroczyć linii rozpoczęcia akcji przed podniesieniem piłki z ziemi przez centra.

10. Wszystkie naruszenia przepisów są sygnalizowane przez sędziów rzuceniem żółtej „flagi”.

11. Sędziowie rzucają flagi po takich przewinieniach jak np.:
falstart, przytrzymanie zawodnika drużyny przeciwnej, blokowanie przeciwnika w plecy, czy chwytanie za kratkę od kasku.

12. Karą za przewinienia jest utrata jardów przez drużynę, której zawodnik popełnił faul, a każdy jard jest na wagę złota!

źródło: www.pzfa.pl

admin

 

© AZS AP Słupsk
 
do góry